România, nouă medalii la CE de înot pentru juniori

CE de înot pentru juniori, găzduit de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, s-a încheiat duminică seara.

În a doua probă la care a concurat, Emil Dăncăneţ (18 ani), legitimat la CSU Politehnica Timișoara, s-a oprit în serii la 100 m bras, cu timpul de 1:04,87, și s-a clasat pe locul 35 dintre cei 56 de participanți.

Ultimele medalii ale României au fost cucerite de David Popovici (aur la 50 m liber și aur la 100 m liber) și Vlad Stancu (argint la 800 m liber și argint la 400 m liber).

Astfel, delegația ”tricoloră” a obținut nouă medalii (cinci de aur și patru de argint) și a încheiat pe locul 3 în clasamentul pe medalii, devansată doar de Ungaria și Polonia.

La finalul competiției, David Popovici, care a obținut cinci medalii, a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine, iar Mary-Ambre Moluh (Franţa) a fost desemnată cea mai bună sportivă în probele feminine.