SCM Poli, dezastru în Grecia

SCM Politehnica a ratat calificarea în turul al 3-lea preliminar al Cupei EHF. Deși câștigase cu 31-29 în tur și a întâlnit o echipă inferioară valoric, clubul bănățean este stopat încă din primul tur în care participă în acest sezon al cupelor europene.

La pauză, timișorenii conduceau pe Olympiakos Pireu cu 15-13 și se părea că se vor întoarce triumfători acasă. Primele 12 minute din partea secundă au fost, însă, de coșmar. Fără idei de pe banca tehnică, Poli a marcat un singur gol, și acela și lovitură de la 7 m, și a primit gol după gol. Gazdele s-au desprins chiar la cinci goluri, diferență care n-a mai putut fi recuperată. Grecii au câștigat cu 29-26 și s-au calificat în ultima rundă dinaintea grupelor. Golgeterul alb-violeților a fost Sadoveac, cu 7 reușite, revenit în echipă, ca și Pribanic, după ce în tur a fost accidentat. În meciul de sâmbătă nu s-a putut conta pe Tcaciuc, Dragas și Păiuș, accidentați.