Anita Zaro, campioană națională la atletism!

La Campionatul Național de sală pentru seniori și tineret la atletism, o sportivă de la CSU Politehnica Timișoara a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Este vorba de Anita Zaro, care a devenit campioană națională la tineret, în proba de 3.000 m. Ea a obținut și medalia de bronz în proba de 1.500 m, iar la senioare s-a clasat pe locul 4 la 3.000 m și pe 7 la 1.500 m.

Yasmina Tămășilă, legitimată tot la CSU Poli, a terminat pe 10 la 3.000 m și pe 12 la 1.500 m, senioare.

Competiția s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, în Sala de atletism Ioan Soter, din cadrul Complexului Sportiv Național Lia Manoliu din București. Au participat 296 de atleți, 184 la masculin și 112 la feminin, din 94 de cluburi.

Atleții timișoreni se pregătesc pe pista de atletism de la stadionul Știința. Antrenorul echipelor de cros, semimaraton și maraton ale CSU Politehnica este Daniel Chirilă, cadru didactic la Departamentul de Educație Fizică și Sport al UPT. Directorul CSU Politehnica este Adrian Tal, care a fost, timp de mai mulți ani, director al Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Timiș.