SCM Poli, eliminare în Cupa României

Echipa de handbal masculin SCM Politehnica Timișoara a fost eliminată, miercuri, în optimile Cupei României.

Alb-violeții au avut neșansa de a întâlni pe Steaua, echipă clasată pe locul 2 în campionat. A fost manșă unică, dar pe noul teren propriu al bucureștenilor, la Sighișoara. Steliștii s-au revanșat pentru înfrângerea din Liga Zimbrilor și au câștigat cu 34-28, după 16-13 la pauză. Golgeterii poliști au fost doi dintre cei mai tineri jucători ai echipei, Robert Cîtu și Antonio Bordeanu, cu câte 5 goluri. Pentru învingători, Hanțaru a marcat de 10 ori, iar Constantina de opt ori.

În sferturi s-au mai calificat CSU Suceava, HC Dobrogea Sud Constanța, CSM Focșani, Minaur Baia Mare, CSM Bacău, Dinamo și Universitatea Cluj.

Poli a cucerit de două ori Cupa României, în 1986 și 2019. În palmares mai figurează două titluri de campioană națională, în 1956, la handbal în 11, și 1991.