Arhiva foto 2024

În 15 ianuarie au început lucrările de construcție a unei tribune ultramoderne la stadionul Știința

Reunirea Politehnicii, la 15 ianuarie, la stadionul Dan Păltinișanu (primul antrenament fiind efectuat pe terenul sintetic de la Baza Politehnica nr. 2)

Sadoveac (nr. 18), legitimat la SCM Politehnica, în meciul Croația – România 31-25 (16 ianuarie), de la turneul final al CE de handbal masculin (10-28 ianuarie, în Germania). România s-a clasat pe ultimul loc (4) în grupa B, cu înfrângeri pe linie, și a fost eliminată în prima fază a competiției. Țara noastră a revenit la un turneu final CE după 28 de ani de absență. La turneu a mai participat un jucător de la SCM Politehnica: Areshidze (tocmai transferat la SCM Poli), pentru Georgia

Politehnica (în negru) – Millenium Giarmata 3-2, amical, pe terenul sintetic de la Baza Politehnica nr. 2, la 27 ianuarie, în primul meci al anului

CSU Politehnica a câștigat șapte medalii, dintre care două de aur, la Campionatul Național de juniori și cadeți la floretă, competiție desfășurată la București, între 25-28 ianuarie

În 3 februarie, echipa de fotbal feminin Politehnica a susținut un amical, 2-6 cu Ferencvaros Budapesta, în deplasare (Poli în alb-violet). Ferencvaros era campioana ”en titre” a Ungariei și a participat în acel sezon al Ligii Campionilor

Politehnica (în negru) – CSC Dumbrăvița 0-0, amical disputat la 10 februarie. În acel sezon, CSC Dumbrăvița a fost singura din județul Timiș care a evoluat mai sus de Liga a III-a!

Politehnica (în negru) – CSM Deva 4-3 (după ce la un moment dat, în prima repriză, oaspeții conduceau cu 3-0!!!), amical disputat la 21 februarie

În 4 martie s-a dat startul construcției primului stadion ridicat în Timișoara după Revoluția din 1989. Stadionul va purta denumirea Arena Eroii Timișoarei, este în zona Calea Buziașului, va avea 10.101 locuri (pe structură metalică), gazon natural, va fi de categoria 4 UEFA, iar termenul de finalizare este 2026. În prezența conducerii Primăriei Municipiului Timișoara și a conducerii SSU Politehnica Timișoara (Costel Pantilimon, Iosif Rotariu, Paul Codrea), a fost îngropată o capsulă a timpului, iar juniori de la club au jucat un meci demonstrativ de minifotbal

Doi sportivi de la CSU Politehnica au câștigat medalii la Campionatul Național de pentatlon modern, competiție desfășurată la București (6-7 aprilie). Eduard Păuleț a cucerit aurul, iar Nikolas Tanasiciuc – bronzul, ambii la categoria de vârstă juniori U19

România – Kazahstan 1-0, în preliminariile CE 2025 la fotbal feminin (9 aprilie). Teodora Meluță (Politehnica) este pe rândul de sus, a doua din dreapta

La meciul Politehnica – Phoenix Buziaș 2-2, în etapa a 3-a a play-off-ului Ligii a III-a (13 aprilie), fanii poliști au realizat o coregrafie cu totul deosebită

CSU Politehnica a avut nu mai puțin de patru reprezentanți la CM de juniori și cadeți la scrimă, competiție desfășurată la Riad (Arabia Saudită), între 12-20 aprilie. Este vorba de Ingrid Miti Bikfalvi (junioare, a doua din stânga în fotografie), Felix Dogariu (cadeți) (ambii pentru România), Dumitrița Josan (junioare și cadete), Artiom Cecet (cadeți) (ambii pentru R. Moldova)!

Echipa UPT a jucat, în 16 aprilie, în preliminariile Campionatului Național Universitar de Fotbal masculin. În turul al 2-lea din Grupa Vest – Valea Jiului, adversar a fost Universitatea ”Aurel Vlaicu” din Arad (UAV). A fost manșă unică, iar gazdă a fost echipa arădeană, care a câștigat cu 3-1 și s-a calificat la turneul final

Atleții de la CSU Politehnica au urcat pe podium la Campionatul Național de semimaraton (21 aprilie, la București): argint pe echipe la senioare, bronz pe echipe la tineret (masculin), bronz la tineret individual (Iulia Mărginean)