CSU Poli, locul 4 la baschet feminin U19

CSU Politehnica Timișoara (foto) a terminat pe locul 4 în Campionatul Național de junioare U19 la baschet feminin.

Final Four-ul s-a desfășurat în acest weekend, în Sala CSȘ Ioan Valerian din Târgoviște. Politehnica a cedat clar în semifinale, scor 49-81, cu CSM Ploiești. În finala pentru locul 3, alb-violetele au întâlnit pe Crișul Oradea și au pierdut dramatic: cu 25 de secunde înainte de final, Poli conducea cu 48-47! S-a terminat 48-49… Astfel, echipa timișoreană s-a clasat pe locul 4 în clasamentul final, după ce încheiase sezonul regulat pe locul 4, din șase echipe. În finală, CSM Ploiești a dispus de Sportul Studențesc București cu un categoric 81-53 și a câștigat titlul național.

Marea majoritate a sportivelor din lotul pentru Campionatul Național U19 se află și în lotul cu care CSU Poli participă în acest sezon și în Liga I.

Președintele și antrenorul secției este Dan Zenobiu Ionescu, fost emblematic baschetbalist al Timișoarei și actual director al Departamentului de Educație Fizică și Sport din cadrul UPT.